2015 Program

We are happy to share that we have finalized our Program.
Packed with exciting movies, discussions with the filmmakers, panel discussion and a Party.
Sunday we are looking forward to our short movies competition and the subsequent Award Ceremony.
You can download the PDF version of the program here.
And feel free to invite your friends through the Facebook event!

 

Friday November 13th

Friday Program Film
17:00  Opening
Opening movies: Our Earth “Operation Klima – Die interaktive Umweltdoku” (50 min, OmU) von Blandine Grosjean and Emmanuel Roy
19:30 Energy transition- do it yourself “Leben mit der Energiewende 3 – Selber machen” (104 min) von Frank Farenski
22:00 Party Save-Energy-Party with bicycledisco-)

Saturday November 14th

Saturday Program Film
13:00  Windpower pro & cons  “Heimat unter Strom” (80 min) von Leo Hiemer
Wind ums Rad” (42 min) von Ute Seitz, Judith Schein, Tamara Muskhelishvili
16:00 Technology & Activism “Green Tech, cleaning up the planet” (55 min, EnglF) von Julien Balestier
“Zwischen Handarbeit und Hightech – Greenpeace im Wandel der Zeit” (37 min) von Robert Panten und Marsina Noll
19:00 Panel discussion
(German)
“Energiewende in den Medien – brauchen wir neue Wege der Berichterstattung?” mit Maren Urner, Perspective Daily Luciano Ibarra, Medienkollektiv Cinerebelde Jan Ludwig, SWR Fernsehen Leo Hiemer, freischaffender Filmemacher
 21:00  Lignite today Brückenjahre” (98 min) von Peter Benedix

Sunday November 15th

 Sunday Program Film
13:00  Man made “Lonely Lake” (46 min, OmenglU) von Mohammad Ehsani
“Climate change in the 22nd century” (55 min, EnglF) von Blandine Josselin
 15:00 Activism against nuclear power “Wyhl und die Linken – Geschichten aus dem Wyhlerwald” (85 min) von Siggi Held und Bodo Kaiser
 17:00 That’s how it could work “Die Klimaritter – Masterplan 100% Klimaschutz” (40 min) von Michael Schlorke
“Das Achental – Auf dem Weg in eine nachhaltige Zukunft” (44 min) von Lorenz Knauer
19:00 Short movie competition – “Rettung für einen Macho” (0:30 min, Stummfilm) von Georg von Mitzlaff
– “100% in Bewegung” (4:32 min, deutsch) von Craig Morris in Zusammenarbeit mit Fesa e.V.
– “Bloquejats Apilats” (05:30 min, Stummfilm) von Marc Riba und Anna Solanas
– “Less is more”, (05:37 min, deutsch) von Maximilian Ottl
– “Lucens, Switzerland” (6:30 min, französisch mit deutschen UT) von Marcel Barelli
– “Off the grid” ( 17:55 min, englisch mit deutschen Untertiteln) von Meghna Gupta
– “Totes Land” ( 29:58 min, deutsch mit englischen UT) Benjamin Pfohl
ca. 20:30 Award ceremony

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]